Her zaman boş bir yolda seyretmeyi arzulayabilirsiniz. Ama bu arzunuz kısa sürecektir. Çünkü ya sizden daha hızlı bir araç gelip sizi geçecek  yada yan yoldan çıkmış bir araç önünüzde seyredecektir. Peki önünüzdeki araçla aranızda ne kadar bir mesafe olmalı?

Bu bölümün konusu "takip mesafesi".

Öndeki aracı yakından takip etmek, arkadan çarpma şeklindeki kazaların başlıca nedenini oluşturmaktadır. Bu nedenle, öndeki araç, güvenli ve yeterli bir mesafeden takip edilmelidir.

TAKİP MESAFESİ; AMA NE KADAR?

* Karayolunda seyrederken hep birbirimizi takip ederiz. Ta ki bir yere dönene kadar.
* Önümüzde seyreden araçla aramızdaki açıklık ne kadar olmalıdır?
* Takip mesafesi hızın yarısıdır. Ama metre cinsinden.
* Yerleşim birimi dışında saatte 90 km. hızla giden iki otomobilin arasındaki mesafe 45 metre olmalıdır.
* Saatte 70 km. hızla giden bir kamyonun, önündeki araçla arasında, 35 m. takip mesafesi olmalıdır.
* Yani, kendi aracımızın, kilometre cinsinden, saatteki hızının yarısı kadar metre mesafeden, önümüzdeki aracı takip etmeliyiz.

TAKİP MESAFESİNİ NASIL BELİRLERİZ?

*Ancak, karayolunda seyrederken metre hesabı yapamayız. Gelin şu çok basit 88-89 kuralını tekrar hatırlayalım.

88-89 kuralı


*Takip mesafesi, kullandığımız aracın 2 saniyede alacağı yol kadar da olabilir. Bunun için öndeki araç, asfalt yaması, üst geçit gölgesi veya işaret levhası gibi bir noktadan çıktığı an, normal bir tempoyla "88-89" diye saydığımızda, (bu yaklaşık iki saniyedir) aracımız aynı noktaya varıyorsa, işte bu mesafe uygun bir takip mesafesidir.

*Önce varıyorsanız, öndeki araca çok yakınsınız. Lütfen yavaşlayın.

*Geç varıyorsanız, bu kez de gereksiz bir boşluk bırakıyorsunuz demektir.

İşte başka bir ipucu

Düz yol kesimlerinde, kenar taşları 50'şer metre aralıklarla dikilmiştir. Öndeki araç, bir kenar taşı hizasında iken, takip eden araç da bir sonraki kenar taşı hizasında ise, takip mesafesi yeterli demektir. 90 km./saat hızla giden otomobil, saniyede 25 m. yol alır. İki saniyede 50 m. yol aldığına göre, iki saniyelik mesafe, hızın yarısı kadar mesafeden biraz fazladır.

Özellikle, tehlikeli madde taşıyan araçlar, bu kuraldan yararlanabilir. Çünkü, bu tür araçlar, yerleşim birimi dışında önlerindeki aracı, en az 50 metre mesafeden takip etmelidirler.

KONVOYLAR ve TAKİP MESAFESİ

"Eyvah konvoy!"

Lütfen böyle demeyelim. Önümüzdeki araçla aramızda, yeterli bir mesafe bırakarak, yolumuza güvenle devam edelim.

Konvoy halindeki araçlar, aralarında, en yüksek hızları üzerinden, takip mesafesinden az olmayacak bir boşluk bırakmalıdırlar. Böylelikle, sollama yapan araçlar, tekrar güvenle konvoyu oluşturan araçların arasına girebilirler.

"Güvenlik cepleri" oluşturmalı...

Özellikle çıkış eğimli yol kesimlerinde, ağır araçların hızları daha da düşmektedir. Konvoy halindeki araçlar, birbirlerini çok yakından takip ettiklerinde, arkadan gelen, otomobil, minibüs, kamyonet ve otobüs gibi daha hafif ve hızlı araçların, sollama yaptıktan sonra konvoyu oluşturan araçların arasına tekrar girebilmeleri mümkün olamamaktadır. Bu nedenle, konvoy halinde seyreden ağır araçlar, aralarında arkadan gelecek hızlı ve küçük araçların güvenli bir biçimde girebilecekleri kadar mesafe bırakarak, "güvenlik cepleri" oluşturmalıdırlar. Bu açıklıklar, ani yavaşlamaları da engelleyeceği için, trafiğin akışını olumlu yönde etkileyecektir.

"KONVOY BAŞTAN ÇÖZÜLÜR"

İşte yasa ya da yönetmeliklerde bulamayacağınız bir kural!...

Ağır bir aracın arkasında, daha hızlı ve küçük araçlardan oluşmuş konvoylarla karşılaşmışsınızdır. Özellikle kentler arası trafiğin yoğunlaştığı özel dönemlerde...İşte, kural burada devreye girer. Ağır aracın arkasındaki konvoyda, öncelikli geçiş hakkı öndeki küçük araçtadır. Diğer araçlar, geçmenin güvenli bir biçimde gerçekleşmesini bekledikten sonra, sollamaya başlamalıdır.

Ne var ki, yollarımızda bu durumda, aradan ya da en arkadan gelen aracın geçmeye kalkıştığını çokça görmüşüzdür. Lütfen dikkat! Ateşle oynuyorsunuz. Böyle yaparsanız, hem geçeceğiniz mesafe çok uzar, hem de konvoydaki araç sürücülerini sinirlendirerek, istenmeyen saldırgan davranışlarla karşılaşabilirsiniz.

Kural hatası yaparak kazanabileceğiniz bir kaç dakikanın yaşamınızdan daha önemli olduğunu düşünmüyoruz. Ya siz?

 
 
Daha erken sınava girmek isterseniz bizimle iletişime geçiniz.ehliyet,göztep sürücü kursu,sürücü,ehliyet,2017 ehliyet, stejer sürücülük, sınav sonucu, ehliyet sonucu, motosiklet, motosiklet ehliyeti, A2 sürücü belgesi, kadıköy,göztepe, sürücü kursları, Ehliyet fiyatları,Motor ehliyeti fiyatı,Direksiyon dersi,Ehliyet kursu fiyatları 2017,Ehliyet kursu fiyatları,Ehliyet kursu,Özel direksiyon dersi, B sınıfı ehliyet fiyatları,Özel direksiyon dersi fiyatları,Sürücü kursu soruları,Direksiyon dersi fiyatları,Ehliyet sınavı sonuçları,En ucuz ehliyet kursu,A2 ehliyet, Sürücü belgesi sınıfları,A1 ehliyet fiyatları 2017.