Emniyet Kemeri

     Emniyet kemeri kaza veya ani fren durumunda, araçla aynı hıza sahip bedeninizin, araçla aynı anda durabilmesini sağlayarak, vücudunuzu araç içinde çeşitli yerlere çarpmamanızı sağlayarak, yaralanmaları önler.
     Otomobilin içindeki bir kişinin ağırlığı,içinde bulunduğu aracın 50 km/s hızla başka bir araç ya da cisimle çarpıştığında 30 misli artar. Örneğin 40 kg. ağırlığında bir kişinin ağırlığı, içinde bulunduğu araç 50 km/s hızla çarpıştığında 1200 kg. çıkar. Emniyet kemeri takılı olmadığında, gerçekleşecek savrulma çok ölümcül olacaktır.
     Eğer 10 yaşından küçükseniz arka koltuğa monte edilmiş ve boyunuzu utacak özel koltuk üzerine oturmanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde emniyet kemeri vücudunuzu güvenle korur.

Alkol

     Alkol insan vücudunu etkilemeye ve ele geçirmeye sinsice başlar. Alkol alan sürücüler kendilerinde bir rahatlama ve gevşeme hissederler. Bunun paralelinde kendilerinde sahte bir güven duygusu oluşur, insanların çoğu da ha fazla içerek bu duyguyu güçlendirmek ister ve bunun sonucunda da alkol limitleri aşılır.
     Şunu kesinlikle unutmamalıyız: Her yıl alkollü araç kullanma sonucu pek çok kaza oluşmakta ve pek çok insanımızı bu kazalarda kaybetmekteyiz. Bunu engellemekse elbette sürücülerin elindedir. Eğlenmek ve keyif almak için alınan alkolün ne sizin ne de diğer sürücü veya yol kullanıcıların hayatını karartmasına izin vermeyin.
     0.5 promil alkol bulunan yani l duble rakı içen sürücü, hiç alkol almamış sürücüye göre 2 kat daha fazla kazı riski ile karşı karşıyadır. Alkol oranı l promil olursa yani 2 duble rakı içildiği varsaydırdığında sürücünün aldığı risk 10 katına çıkacaktır. Bu miktar sizin için hala yeterli değilse ve siz "ben bir duble daha içerim" diyorsanız almış olacağınız risk tam 25 katına çıkacaktır.

Hız

      Hız artışı sürücünün sürüş sırasında çevredeki bilgileri toplama sürecinde, ayırt etme ve tanımlama için gerekli süreyi yok etmektedir. Burada esas önemli nokta ise hiç bir sürücünün (deneyimli-deneyimsiz, kadın, erkek, genç-yaşlı vs...) bu etkiden kaçınamamasıdır.
     Bir kaç kilometre/saat'lik hız artışı yanlış algılama ve tahmine sebebiyet vermesi sonucu kazaya neden olabilecek bir tehlike olarak pusuda beklemektedir.
     Şehir içi hız limiti olan 50 km/saat'lik hızdaki bir çarpışmada dahi araçta oluşacak
muhtemel darbe derinliği 0.75ın olacaktır. Bu sizce önemsiz bir hasar mıdır? Hele bu hızla çarptığınız bir bariyer değil de insan ise belki aracınızdaki hasar daha az olabilir. Ancak yaya üzerinde meydana gelmiş olduğunuz hasar büyük ihtimalle onun yaşamına son vermenize neden olacaktır.
     Eğer hızınızı normal hız limitlerine yanı 5ûkm/saat hıza çektiğinizi düşündüğünüzde; tüm ölümlerin %30'unun tüm yaralanmaların ise %100'ünün yani tamamının gerçekleştiği hıza çıkmış olursunuz. Buradan çok çarpıcı bir sonuç çıkmaktadır. Buna göre toplam ölümlerin %30'u ve toplam yaralanmaların ise hemen hemen tamamı şehir içi hız limitleri altında oluşmaktadır. Saydığımız hızlarda bile çok büyük ölüm ve yaralanma risklerini üzerimize alıyoruz.
     Hız ne kadar artarsa, sürücünün bakış lan o oranda daha uzağa odaklanır. Bunun sonucunda sürücü yol kenarında neler olduğunu, tehlike yaratabilecek gelişmeler olup olmadığını denetleyemez.
Sürat körlüğü, artan hız sonucunda sürücünün yol ve çevresine yönelik görsel verileri yani eşya veya olayları tam anlamıyla algılayamamasıdır. Sürat körlüğünün en büyük tehlikelerinden birisi, sürücünün aracın hızını olduğundan daha az zannetmesidir.
     30 km/saat hızla seyrederken meydana gelen bir çarpışmada araç içinde maruz kalacağınız etki, bir apartmanın birinci katından düşmeye eş bir çarpma etkisine eşittir. Çarpışma anındaki hız 50 km/saat'e çıktığında etkiyecek çarpma etkisi 3. kattan, 70 km/saat'e çıktığında, 6.kattan, 90 km/saat'te ise 10.kattan düşmeye eş olacaktır. Bu ifadeler hızın artışı ile birlikte araç içindekilerin maruz kalacakları ölüm riskinin nasıl arttığını gayet açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

 
 
Daha erken sınava girmek isterseniz bizimle iletişime geçiniz.ehliyet,göztep sürücü kursu,sürücü,ehliyet,2017 ehliyet, stejer sürücülük, sınav sonucu, ehliyet sonucu, motosiklet, motosiklet ehliyeti, A2 sürücü belgesi, kadıköy,göztepe, sürücü kursları, Ehliyet fiyatları,Motor ehliyeti fiyatı,Direksiyon dersi,Ehliyet kursu fiyatları 2017,Ehliyet kursu fiyatları,Ehliyet kursu,Özel direksiyon dersi, B sınıfı ehliyet fiyatları,Özel direksiyon dersi fiyatları,Sürücü kursu soruları,Direksiyon dersi fiyatları,Ehliyet sınavı sonuçları,En ucuz ehliyet kursu,A2 ehliyet, Sürücü belgesi sınıfları,A1 ehliyet fiyatları 2017.